Manisa Poliüretan Sprey Köpük Kaplama

Manisa poliüretan

Manisa Poliüretan

Manisa poliüretan sprey köpük kaplama, Birçok alanda pratik kullanım özellikleriyle aManisatajlar sunan poliüretan maddesi, günümüzde hemen her yerde uygulanıyor. Buna göre günlük yaşamda kullanılan mobilyalardan arabalara, buzdolabına, hatta ayakkabı tabanı gibi bazı giyim eşyalarına kadar çeşitli ürünlerde bu maddeyle karşılaşmak mümkün. Bunun sebebi, poliüretan maddesinin oldukça dayanıklı ve özellikle yalıtımı sağlama açısından başarılı sonuçlar sunmasıdır.

poliuretan-kaplama

Sprey Poliüretan Nedir?

Çağımızın belki de en çok kullanılan maddesi olan Manisa poliüretan, plastik kaynaklı olan bir üründür. 90’lı yıllardan sonra yaşamımıza dahil olan bu maddenin keşfi, aslında çok daha eskilere dayanmaktadır. Buna göre 1940 öncesine kadar dayanan bir geçmiş söz konusu. Bu dönemlerde daha ucuz maliyeti olan ve birçok yerde kullanılabilecek bir maddeye duyulan ihtiyaç, bu konudaki ilk çalışmaları başlattı. Öncelikle endüstriyel üretimde kullanılmaya başlanılan bu ürün, yavaş yavaş yaşamın her alanına yayılmaya başladı. İlk olarak otomobil sanayisinde, otomobil lastiklerinde kullanıldı. Bu sayede firmalar çok daha uygun bir maliyet ile daha sağlam lastikler elde ettiklerini keşfettiler. Bu keşif aslında tüm dünyada başlayacak olan bir değişimin de ayak sesleri oldu.

Laboratuvarda elde edilen bu madde, plastik ham maddesinden üretilen, su geçirmeme özelliğine sahip, dış etmenlerden kolay etkilenmeyen bir tip polimer olarak tanımlanabilir. İlk üretiminden bugüne kadar, oldukça geliştirilmiştir. Bu sayede farklı çeşitlerde poliüretan maddeler elde edilmiştir.

Günümüzde yaygın bir kullanıma sahip ve konforlu yaşamın simgesi olan sprey poliüretan köpük, çeşitli polimer türleriyle hemen her türlü yaşam alanı için uygulanabilen bir montaj türüdür. AManisatajları oldukça geniş ve bir o kadar da uzun ömürlü yapıdadırlar. Ayrıca Sprey Poliüretanlar, tek komponentli, havadaki nem ile kürleşebilen ve kürleştikçe de genleşebilen aerosol formdaki yarı sert, derz dolgu ve izalasyon malzemesi olarak bilinir.

Sprey poliüretan köpük; yeni nesil yalıtımın en bilinen ve sıklıkla tercih edilen, püskürtme tanklarının kullanılmasıyla yüzeye uygulanarak yapıştırılması sağlanan etkili bir yöntem çeşididir. Eviniz, iş yeriniz, okuduğunuz okullar, çalıştığınız yerler kısacası yaşam alanınızın olan her yerde sprey poliüretan köpüklerle karşılaşabilirsiniz.

Profesyonel (Tabancalı) Köpük Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Profesyonel köpük, kendine özgü, özel uygulama tabancası ile kullanılmakta ve genellikle de profesyonellere hitap etmektedir. Genleşme oranı pipetli köpüğe göre daha düşüktür ve polimer açısından yoğun olduğundan dolayı yapıştırıcı özelliği artırılmış olan bir köpüktür.

Sprey Poliüretan köpüklerin Kullanım Alanları

Manisa poliüretan sprey köpük malzemesinin çeşitli formlarda elde ediliyor olması ve bahsedilen özellikleri, birçok kullanım alanına sahip olmasını sağlamaktadır. Bir poliüretan kullanımı söz konusu olduğunda ilk olarak onun yalıtım alanında kullanılması akıllara gelmektedir. Binaların çeşitli bölgelerinde, sesin geçirilmemesi veya ısının korunmasının gerektiği yerlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu özellik, buzdolabı, derin dondurucu gibi eşyaların içerisindeki soğuk haManisaın korunmasına da yardımcı olmaktadır.

İnşaatların yapımı aşamasına çeşitli yerlerde poliüretan kullanımına rastlanmaktadır. Bunlar zeminler, banyo ve mutfak gibi su giderlerinin ve borularının geçtiği duvarlar, açık havada yağmur ve kar gibi çevresel etmenlere maruz kalan balkonlar, teraslar, hatta çeşitli yaşam alanlarında kullanılan yüzme ve süs havuzları, bu maddenin suyu sızdırmaması dolayısıyla uygulama alanıdır. Su sızdırmaz olması, bina çatılarında kullanımını sağlar. Bu sayede çatıların kış aylarında dış etkenlere karşı korunması sağlanır.

Çağımızda otomotiv sektörü poliüretan kullanımının en yoğun olduğu çalışma alanıdır. Arabaların lastiklerinden kaportalarına, iç kısmında kullanılan çeşitli parçalarına kadar hemen her yerinde oldukça yaygın biçimde uygulanmaktadır. Ayrıca Manisa poliüretan sprey köpük ilaç sanayisinde ilaçların su geçirmeyen dış ambalajlarında bu çok amaçlı ürünün etkilerinden yararlanılmaktadır. Yaşadığımız zamanda giydiğimiz kıyafetlerin bazılarında bu ürünün kullanımına tanıklık etmek mümkündür. Örneğin spor ayakkabı üretimi, deniz ayakkabısı, paletler, bazı ayakkabıların tabanları poliüretan maddesiyle daha sağlam ve dayanıklı bir halde piyasaya sunulabilir. Günlük yaşamda sıkça kullanılan terliklerde de kullanılmaktadır.

Mobilya sektörü de bu ilginç malzemenin kullanım alanları arasında sayılmaktadır. Koltukların minderleri, hatta yatak üretiminde bu malzeme içeriği sıklıkla karşımıza çıkıyor. Tüm bunların haricinde derz dolgusu olarak kullanılabilen, yapıştırıcı ana maddesi olarak başarılı sonuçlar ortaya koyan poliüretan anlaşılacağı üzere yaşamın her yerinde kullanılmaktadır.

poliuretan-sprey-kopuk

Geleneksel olan yalıtım türlerinin yanı sıra bir alternatif olarak üretilen sprey poliüretanlar, geniş bir kullanım alanına sahip. Kullanışlılığı, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması sayesinde çok sayıda alanda kullanılıyor. Birden çok alanda kullanılan poliüretan köpüklerin popüler olarak kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

 • Isıtma sistemi görevi görebilecek her yer,
 • Zeminler,
 • Kazanların çevresi,
 • Binaların çatıları,
 • Binaların duvarları,
 • Dış cephe ve duvarların kaplamaları,
 • Yat ve gemi güverteleri,
 • Sızdırmazlık görevi özelliğiyle teraslar,
 • İç cephe köpük yalıtımı,
 • Çatılar arası köpük yalıtımı vb.

Poliüretan Köpüklerin Kullanım Amaçları Nelerdir?

Sprey poliüretan köpüklerin kullanım amaçları birbirinden farklı olsa da yapılan işlem sonucu ortak amacı kaliteli ve güvenilir olmasıdır. Peki, köpüklerin kullanım amaçları neler?

Su Yalıtımı ve Poliüretan Köpük

Daha önce iyi bir şekilde uygulanmış ve tam anlamıyla kürleşmiş olan bir köpüğe su zarar veremez. Dış mekânların uygulamaları, dekoratif taşların birbirine tutturulması, süs havuzları vb. gibi araçlarda klimatik ünitelerin ya da anten gibi mekanizmaların ek kısımlarından su sızmasını önlemek amacıyla tek komponentli poliüretan köpükler uygulanır.

Ses Yalıtımı ve Poliüretan Köpük

Ses yalıtımı yapmak amacıyla kullanılan malzemelerin arasındaki boşlukların doldurulması, kapı ve pencere boşluklarındaki ses, hava ve ısı geçişlerinin engellenmesi ve yapıların dışına uzanmış olan boru, baca ve klimatik ünitelerin çevrelerini yalıtmak için poliüretan köpükler kullanılmaktadır.

Isı Yalıtımı ve Poliüretan Köpük

Isı yalıtımı uygulaması için çift komponentli sert köpükler kullanılır. Düşük sıcaklıklara göre geliştirilen bu köpükler, en güç koşullarda bile kusursuz bir ısı yalıtımı sağlarlar.

Boşluk Doldurma Köpüğü

Klasik ve fazlasıyla kullanılan köpük türüdür. Yapıştırma köpüğü olarak da bilinen bu köpüklerin genleşme oranı standart yani klasik köpüklere göre daha düşüktür. Ayrıca polimer olarak da daha yoğun olduğu için yapıştırıcı özelliği yükseltilmiştir.

Sprey Poliüretan Köpükler Kaç Yıl Dayanır?

Sprey poliüretanların doğru kullanımı, yıllarca kullanmanızı sağlayabilir. Aksi halde yanlış kullanım biçimlerine yönelmeniz durumunda poliüretan köpükler çok da dayanıklı olmayacaktır. Bu nedenle aşağıda verilen adımları hassasiyetle uygulamanız ve sprey poliüretan köpüklerin ömrünü uzatmanız gerekmektedir. Yapmanız gerekenler:

 • Sert (rijit) köpük ile uygulama yapılan yerlerde nem, rutubet ve ıslaklık olursa köpüğün yapısı bozulabilir. Bunların yaşanmaması için üst katlarda yaşayan kişilerin ısı köprüsü oluşturmaması gerekir.
 • Poliüretan köpük eğer ki yoğun bir Ultraviyole (Uv) ışınına maruz kalırsa yapısı bozulabilir ve deforme olabilir. Bunun olmaması için kurumuş köpüğün üzerin, boyayabilir ve zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz.

Poliüretan Köpük Nasıl Uygulanır?

Teneke üzerinde mevcut olan pipet ya da tabanca aparatı vidalama işlemiyle takılır. 20-25 saniye süresince teneke çok iyi bir şekilde çalkalanır ve baş aşağı olacak şekilde tutularak pipet veya tabancanın tetiğine baskı uygulanır. Baskı ne kadar kuvvetli yapılırsa o kadar kuvvetli bir çıkış sağlanır.

Dik yüzeylere köpük uygulanırken daima aşağıdan yukarıya doğru yapılır. Uygulama sırasında ortamın ve teneke sıcaklığının ürünün TDS bölümünde belirtilmiş olan aralıklara göre ayarlanmasına özen gösterilir.

Poliüretan Köpüğün Tercih Edilme Nedeni Nedir?

Sprey poliüretan köpük, ulaşılması zor olan yerlerin kolay bir şekilde yalıtılması için kullanılır. Genişleme özelliğinden dolayı en ulaşılması güç alanları bile en iyi şekilde doldurur. Doldurduğu alanlarda hava bariyerinin oluşmasına ve bu sayede de su, ısı ve nem geçirme sorununu ortadan kaldırarak sızdırmazlık görevi görmeye yatkındır. Sızdırmazlık sağlamak amacıyla da sprey poliüretan köpükler genişler ve böylece tüm boşlukları tek tek doldurur. Poliüretan köpük ayrıca ideal kullanımı, kolay uygulaması ve etkili yalıtımı ile çoğu kişinin, yaşam alanı için vazgeçilmez yalıtım türlerinden biri olmayı başarmıştır.

Manisa Poliüretan Özellikleri Nelerdir?

Modern dünyada birçok aManisataj sağlayan Manisa poliüretan denildiğinde akla gelen ilk özellik, esnekliğidir. Böylelikle uygulandığı alanlarda herhangi bir zarar görmeden uzun süre boyunca kullanılabilmektedir. Nemi ve sıvıları tutma özelliği taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde aşırı nem içeren alanlarda sorunsuz şekilde uygulanma olasılığı yükselmektedir. Maliyetinin düşük olması ve birçok yerde ömürlük kullanıma izin vermesi, onu günümüzün en popüler maddesi haline getirmiştir.

Manisa poliüretan sprey köpük aynı zamanda yüksek basınçlara karşı da dayanıklıdır. Uygulandığı alanlardaki diğer maddeler ile kimyasal bir reaksiyona girmiyor olması, özellikle tercih edilme nedenlerinden biridir. Günümüzde katı ve sıvı hallerde üretilebilen poliüretan kalıba alınarak, istenilen şekillerde kullanılmaktadır. Bu maddenin bir diğer özelliği de güçlü yapısı sayesinde ses ve ısı yalıtımının başarıyla sağlanmasına olanak vermesidir. Tüm bu özelliklerinin yanında basit ve hızlı şekilde uygulanması özelliğine sahiptir.

poliuretan-kopuk

Manisa Poliüretan AManisatajları Nelerdir?

Bu maddenin bu kadar çok alanda kullanılıyor olması, bazı aManisatajlarına bağlıdır. Sağlam ve çok dayanıklı olma özelliğinin yanı sıra, günümüzde üretiminin fazlasıyla yapılması ve maddesinin pahalı olmaması, birçok iş sektöründeki üretim masraflarını düşürmektedir. Ayrıca hafif bir malzeme olması, kolay taşınabilmesini sağlamaktadır. Bu yönden de taşıma maliyetlerini düşürdüğünden bahsetmek mümkündür.

Manisa poliüretan sprey köpüğün uygulandığı alanlara kusursuz şekilde uyum sağlaması ve tekrar açılmaması, önemli bir aManisataj olarak kabul edilmektedir. Yapıştırılma konusunda herhangi bir yapıştırıcı maddeye ihtiyaç duymaması niteliği, hem maliyet hem hızlı uygulama yönünden değer taşımaktadır.

Poliüretan, son derece estetik görünüme sahip bir üründür. Çeşitli renklerde üretilebilen parçalar, özellikle havuz kenarı gibi alanlarda renkli, canlı bir görünüm sergilemeye yardımcıdır. Bunun dışında, hijyenik bir kullanım sunması, farklı bir niteliğidir. Üzerinde kiri, bakterileri barındırmayan poliüretan, basit bir temizleme işleminden sonra ilk günkü kadar temiz bir görünüm sergiler. Toz tutmaması, bu ürünün tercih sebeplerinden biridir.

Son yıllarda bu maddenin kullanımının özellikle yalıtım konusunda yaygınlaşması, ortaya oldukça güçlü bir yalıtım tekniğini çıkarmıştır. Bu sayede enerji kaynaklarının korunduğu ve israf edilen enerji miktarının düştüğü tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığı zaman poliüretan kullanımı, dünyanın kaynaklarının korunması yönünden de büyük bir değere sahiptir. Ayrıca geri dönüştürülen bir üründür.

cami yalıtımı

Manisa Poliüretan İle Teras ve Çatı Yalıtımı

Binalarda genel olarak dış etkilere ve olumsuz hava koşullarına maruz kalan yerler çatılar ve teraslardır. Dolayısıyla teras ve çatı yalıtımı öncelikli olarak yapılmalıdır. Yapılarda koruyucu bir görevi olan Manisa Poliüretan sprey yazın yüksek ısıya, kışın aşırı soğuğa, yağmura, fırtınaya, her türlü olumsuz hava koşuluna dayanıklıdır. Belirli emek ve maliyet içeren teras ve çatı yalıtımı sonrası zeminlerin uzun yıllar sağlam kalabilmeleri gerekir. Etraftan gelebilecek her türlü darbeye, ağırlığa ve basınca Manisa Poliüretan sprey malzeme dayanıklıdır.

Manisa Poliüretan köpük strafor, köpük, izocam, cam yünü gibi diğer ısı yalıtım malzemeleriyle kıyaslandığında Manisa Poliüretan sprey son teknoloji olan en iyi yalıtım malzemesidir. Özellikle teras ve çatı yalıtımı konusunda benzersiz yalıtım ve konfor sağlamaktadır. Düşük bir kalınlıkla oldukça düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtımı sağlayan Manisa Poliüretan sprey malzeme yüksek performansa sahiptir. Bu şekilde zaman ve para olarak oldukça maliyetli olan teras ve çatı yalıtımı uygulamalarına imkan sağlamaktadır. Püskürtme Manisa Poliüretan sprey ile kesinlikle kesme ve monte etme işlemleri mevcut değildir. Özel sprey bir tabanca ile çatı kirişlerinin arasına yüksek basınçla püskürtülmektedir. Bu şekilde yüksek ısı yalıtımı ile uyu bur köpük yalıtım tabakası oluşturulur.

cami çatı izolasyon

Manisa Poliüretan Köpük AManisatajları

Özellikle teras ve çatı yalıtımı ile hava ve su geçişini engeller, ses yalıtımına imkan sağlar. Antibakteriyel bir malzeme olup, böcek, bakteri, haşere barındırmaz. Su ile temasın ettiğinde bozulma, kabarma yapmaz. Kolay kolay çürümez ve koku yapmaz, uzun ömürlü ve çevre dostudur. Tuzlu, asitli ortamlara dayanıklıdır, kesintisiz ve kaliteli bir ısı yalıtımı sağlar. Su ile temas ettiğinde yerden kesinlikle ayrışmaz. Her türlü çatıda ister üzeri açık olsun isterse kapalı olsun uygulanabilir. Binalarda, işyerlerinde, konutlarda, endüstriyel yapılarda sağlıklı, çevreci ve rahat bir biçimde yaşamak için son teknoloji ideal bir üründür.

 

poliüretan köpük yalıtımı

Teras Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Manisa Poliüretan sprey köpük uygulaması mobil izolasyon aracı içinde bulunan özel donanımlı makine ile ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına götürülür. Özel sprey tabancası ile yüksek basınç altında yüzeye püskürtülür. Çok kısa zamanda uygulanabilir özelliğe sahip olup, kısa sürede kuruyarak hemen kullanılabilir alanlar oluşturmaktadır.

sprey polyurea

polyurea su izolasyonu

otel polyurea kaplama

çatı poliüretan kaplama

çatı poliüretan sprey yalıtım

çatı arası poliüretan köpük

Manisa poliüretan çatı yalıtımı

dış cephe poliüretan köpük

cephe poliüretan köpük

çatı ve teras yalıtımı

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Poliüretan Nedir?” answer-0=”Poliüretan yarı sert, havadaki nem ile kürleşen dolgu ve mükemmel derecede ısı ve ses yalıtımı sağlayan izolasyon malzemesidir.” image-0=”” headline-1=”h4″ question-1=”Poliüretan Köpük Kullanım Alanları Nelerdir?” answer-1=”En çok kullanım alanları cephe, Manisa, çatı ve teraslardır. Ayrıca soğuk hava deposu, buzhaneler, su tankı gibi alanlarda da yalıtım için kullanılmaktadır.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Poliüretan Köpük Nasıl Uygulanır?” answer-2=”Poliüretan köpük sprey tabanca yardımıyla uygulanacak olan yüzeye püşkürtülerek uygulanmaktadır.” image-2=”” headline-3=”h4″ question-3=”Poliüretanın Ömrü Kaç Yıldır?” answer-3=”UV ışınlarına maruz kalmadığı sürece yapınızın ömrü kadar uzun sürelidir. Fakat direkt güneşe maruz kalırsa ömründe biraz azalma olmaktadır.” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=”sss”]

Etiketler:

X
WhatsApp Destek Ekibimiz Sorularınızı Cevaplıyor.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı