Zara Poliüretan Sprey Köpük Kaplama

Zara poliüretan

Zara Poliüretan

Zara poliüretan sprey köpük kaplama, Birçok alanda pratik kullanım özellikleriyle avantajlar sunan poliüretan maddesi, günümüzde hemen her yerde uygulanıyor. Buna göre günlük yaşamda kullanılan mobilyalardan arabalara, buzdolabına, hatta ayakkabı tabanı gibi bazı giyim eşyalarına kadar çeşitli ürünlerde bu maddeyle karşılaşmak mümkün. Bunun sebebi, poliüretan maddesinin oldukça dayanıklı ve özellikle yalıtımı sağlama açısından başarılı sonuçlar sunmasıdır.

poliuretan-kaplama

Poliüretan Nedir?

Çağımızın belki de en çok kullanılan maddesi olan Zara poliüretan, plastik kaynaklı olan bir üründür. 90’lı yıllardan sonra yaşamımıza dahil olan bu maddenin keşfi, aslında çok daha eskilere dayanmaktadır. Buna göre 1940 öncesine kadar dayanan bir geçmiş söz konusu. Bu dönemlerde daha ucuz maliyeti olan ve birçok yerde kullanılabilecek bir maddeye duyulan ihtiyaç, bu konudaki ilk çalışmaları başlattı. Öncelikle endüstriyel üretimde kullanılmaya başlanılan bu ürün, yavaş yavaş yaşamın her alanına yayılmaya başladı. İlk olarak otomobil sanayisinde, otomobil lastiklerinde kullanıldı. Bu sayede firmalar çok daha uygun bir maliyet ile daha sağlam lastikler elde ettiklerini keşfettiler. Bu keşif aslında tüm dünyada başlayacak olan bir değişimin de ayak sesleri oldu.

Laboratuvarda elde edilen bu madde, plastik ham maddesinden üretilen, su geçirmeme özelliğine sahip, dış etmenlerden kolay etkilenmeyen bir tip polimer olarak tanımlanabilir. İlk üretiminden bugüne kadar, oldukça geliştirilmiştir. Bu sayede farklı çeşitlerde poliüretan maddeler elde edilmiştir.

Zara Poliüretan Özellikleri Nelerdir?

Modern dünyada birçok avantaj sağlayan Zara poliüretan denildiğinde akla gelen ilk özellik, esnekliğidir. Böylelikle uygulandığı alanlarda herhangi bir zarar görmeden uzun süre boyunca kullanılabilmektedir. Nemi ve sıvıları tutma özelliği taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde aşırı nem içeren alanlarda sorunsuz şekilde uygulanma olasılığı yükselmektedir. Maliyetinin düşük olması ve birçok yerde ömürlük kullanıma izin vermesi, onu günümüzün en popüler maddesi haline getirmiştir.

Zara poliüretan sprey köpük aynı zamanda yüksek basınçlara karşı da dayanıklıdır. Uygulandığı alanlardaki diğer maddeler ile kimyasal bir reaksiyona girmiyor olması, özellikle tercih edilme nedenlerinden biridir. Günümüzde katı ve sıvı hallerde üretilebilen poliüretan kalıba alınarak, istenilen şekillerde kullanılmaktadır. Bu maddenin bir diğer özelliği de güçlü yapısı sayesinde ses ve ısı yalıtımının başarıyla sağlanmasına olanak vermesidir. Tüm bu özelliklerinin yanında basit ve hızlı şekilde uygulanması özelliğine sahiptir.

poliuretan-kopuk

Poliüretan Köpük Kullanım Alanları Nelerdir?

Zara poliüretan sprey köpük malzemesinin çeşitli formlarda elde ediliyor olması ve bahsedilen özellikleri, birçok kullanım alanına sahip olmasını sağlamaktadır. Bir poliüretan kullanımı söz konusu olduğunda ilk olarak onun yalıtım alanında kullanılması akıllara gelmektedir. Binaların çeşitli bölgelerinde, sesin geçirilmemesi veya ısının korunmasının gerektiği yerlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu özellik, buzdolabı, derin dondurucu gibi eşyaların içerisindeki soğuk havanın korunmasına da yardımcı olmaktadır.

İnşaatların yapımı aşamasına çeşitli yerlerde poliüretan kullanımına rastlanmaktadır. Bunlar zeminler, banyo ve mutfak gibi su giderlerinin ve borularının geçtiği duvarlar, açık havada yağmur ve kar gibi çevresel etmenlere maruz kalan balkonlar, teraslar, hatta çeşitli yaşam alanlarında kullanılan yüzme ve süs havuzları, bu maddenin suyu sızdırmaması dolayısıyla uygulama alanıdır. Su sızdırmaz olması, bina çatılarında kullanımını sağlar. Bu sayede çatıların kış aylarında dış etkenlere karşı korunması sağlanır.

Çağımızda otomotiv sektörü poliüretan kullanımının en yoğun olduğu çalışma alanıdır. Arabaların lastiklerinden kaportalarına, iç kısmında kullanılan çeşitli parçalarına kadar hemen her yerinde oldukça yaygın biçimde uygulanmaktadır. Ayrıca Zara poliüretan sprey köpük ilaç sanayisinde ilaçların su geçirmeyen dış ambalajlarında bu çok amaçlı ürünün etkilerinden yararlanılmaktadır. Yaşadığımız zamanda giydiğimiz kıyafetlerin bazılarında bu ürünün kullanımına tanıklık etmek mümkündür. Örneğin spor ayakkabı üretimi, deniz ayakkabısı, paletler, bazı ayakkabıların tabanları poliüretan maddesiyle daha sağlam ve dayanıklı bir halde piyasaya sunulabilir. Günlük yaşamda sıkça kullanılan terliklerde de kullanılmaktadır.

Mobilya sektörü de bu ilginç malzemenin kullanım alanları arasında sayılmaktadır. Koltukların minderleri, hatta yatak üretiminde bu malzeme içeriği sıklıkla karşımıza çıkıyor. Tüm bunların haricinde derz dolgusu olarak kullanılabilen, yapıştırıcı ana maddesi olarak başarılı sonuçlar ortaya koyan poliüretan anlaşılacağı üzere yaşamın her yerinde kullanılmaktadır.

poliuretan-sprey-kopuk

Zara Poliüretan Avantajları Nelerdir?

Bu maddenin bu kadar çok alanda kullanılıyor olması, bazı avantajlarına bağlıdır. Sağlam ve çok dayanıklı olma özelliğinin yanı sıra, günümüzde üretiminin fazlasıyla yapılması ve maddesinin pahalı olmaması, birçok iş sektöründeki üretim masraflarını düşürmektedir. Ayrıca hafif bir malzeme olması, kolay taşınabilmesini sağlamaktadır. Bu yönden de taşıma maliyetlerini düşürdüğünden bahsetmek mümkündür.

Zara poliüretan sprey köpüğün uygulandığı alanlara kusursuz şekilde uyum sağlaması ve tekrar açılmaması, önemli bir avantaj olarak kabul edilmektedir. Yapıştırılma konusunda herhangi bir yapıştırıcı maddeye ihtiyaç duymaması niteliği, hem maliyet hem hızlı uygulama yönünden değer taşımaktadır.

Poliüretan, son derece estetik görünüme sahip bir üründür. Çeşitli renklerde üretilebilen parçalar, özellikle havuz kenarı gibi alanlarda renkli, canlı bir görünüm sergilemeye yardımcıdır. Bunun dışında, hijyenik bir kullanım sunması, farklı bir niteliğidir. Üzerinde kiri, bakterileri barındırmayan poliüretan, basit bir temizleme işleminden sonra ilk günkü kadar temiz bir görünüm sergiler. Toz tutmaması, bu ürünün tercih sebeplerinden biridir.

Son yıllarda bu maddenin kullanımının özellikle yalıtım konusunda yaygınlaşması, ortaya oldukça güçlü bir yalıtım tekniğini çıkarmıştır. Bu sayede enerji kaynaklarının korunduğu ve israf edilen enerji miktarının düştüğü tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığı zaman poliüretan kullanımı, dünyanın kaynaklarının korunması yönünden de büyük bir değere sahiptir. Ayrıca geri dönüştürülen bir üründür.

cami yalıtımı

Zara Poliüretan İle Teras ve Çatı Yalıtımı

Binalarda genel olarak dış etkilere ve olumsuz hava koşullarına maruz kalan yerler çatılar ve teraslardır. Dolayısıyla teras ve çatı yalıtımı öncelikli olarak yapılmalıdır. Yapılarda koruyucu bir görevi olan Zara Poliüretan sprey yazın yüksek ısıya, kışın aşırı soğuğa, yağmura, fırtınaya, her türlü olumsuz hava koşuluna dayanıklıdır. Belirli emek ve maliyet içeren teras ve çatı yalıtımı sonrası zeminlerin uzun yıllar sağlam kalabilmeleri gerekir. Etraftan gelebilecek her türlü darbeye, ağırlığa ve basınca Zara Poliüretan sprey malzeme dayanıklıdır.

Zara Poliüretan köpük strafor, köpük, izocam, cam yünü gibi diğer ısı yalıtım malzemeleriyle kıyaslandığında Zara Poliüretan sprey son teknoloji olan en iyi yalıtım malzemesidir. Özellikle teras ve çatı yalıtımı konusunda benzersiz yalıtım ve konfor sağlamaktadır. Düşük bir kalınlıkla oldukça düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtımı sağlayan Zara Poliüretan sprey malzeme yüksek performansa sahiptir. Bu şekilde zaman ve para olarak oldukça maliyetli olan teras ve çatı yalıtımı uygulamalarına imkan sağlamaktadır. Püskürtme Zara Poliüretan sprey ile kesinlikle kesme ve monte etme işlemleri mevcut değildir. Özel sprey bir tabanca ile çatı kirişlerinin arasına yüksek basınçla püskürtülmektedir. Bu şekilde yüksek ısı yalıtımı ile uyu bur köpük yalıtım tabakası oluşturulur.

cami çatı izolasyon

Zara Poliüretan Köpük Avantajları

Özellikle teras ve çatı yalıtımı ile hava ve su geçişini engeller, ses yalıtımına imkan sağlar. Antibakteriyel bir malzeme olup, böcek, bakteri, haşere barındırmaz. Su ile temasın ettiğinde bozulma, kabarma yapmaz. Kolay kolay çürümez ve koku yapmaz, uzun ömürlü ve çevre dostudur. Tuzlu, asitli ortamlara dayanıklıdır, kesintisiz ve kaliteli bir ısı yalıtımı sağlar. Su ile temas ettiğinde yerden kesinlikle ayrışmaz. Her türlü çatıda ister üzeri açık olsun isterse kapalı olsun uygulanabilir. Binalarda, işyerlerinde, konutlarda, endüstriyel yapılarda sağlıklı, çevreci ve rahat bir biçimde yaşamak için son teknoloji ideal bir üründür.

 

poliüretan köpük yalıtımı

Teras Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Zara Poliüretan sprey köpük uygulaması mobil izolasyon aracı içinde bulunan özel donanımlı makine ile ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına götürülür. Özel sprey tabancası ile yüksek basınç altında yüzeye püskürtülür. Çok kısa zamanda uygulanabilir özelliğe sahip olup, kısa sürede kuruyarak hemen kullanılabilir alanlar oluşturmaktadır.

sprey polyurea

polyurea su izolasyonu

otel polyurea kaplama

çatı poliüretan kaplama

çatı poliüretan sprey yalıtım

çatı arası poliüretan köpük

Zara poliüretan çatı yalıtımı

dış cephe poliüretan köpük

cephe poliüretan köpük

çatı ve teras yalıtımı

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Poliüretan Nedir?” answer-0=”Poliüretan yarı sert, havadaki nem ile kürleşen dolgu ve mükemmel derecede ısı ve ses yalıtımı sağlayan izolasyon malzemesidir.” image-0=”” headline-1=”h4″ question-1=”Poliüretan Köpük Kullanım Alanları Nelerdir?” answer-1=”En çok kullanım alanları cephe, bodrum, çatı ve teraslardır. Ayrıca soğuk hava deposu, buzhaneler, su tankı gibi alanlarda da yalıtım için kullanılmaktadır.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Poliüretan Köpük Nasıl Uygulanır?” answer-2=”Poliüretan köpük sprey tabanca yardımıyla uygulanacak olan yüzeye püşkürtülerek uygulanmaktadır.” image-2=”” headline-3=”h4″ question-3=”Poliüretanın Ömrü Kaç Yıldır?” answer-3=”UV ışınlarına maruz kalmadığı sürece yapınızın ömrü kadar uzun sürelidir. Fakat direkt güneşe maruz kalırsa ömründe biraz azalma olmaktadır.” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=”sss”]

Etiketler: , , ,

X
WhatsApp Destek Ekibimiz Sorularınızı Cevaplıyor.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
WhasApp Destek Hattı